Ciltsdarbs

Ievads

Briežaudzēšanas pirmsākumi Latvijā meklējami ap 18.-19. gadsimtu, kad vācu muižnieki, sekojot vairāku Eiropas valstu piemēram, savos piederošajos īpašumos sāka ierīkot briežu dārzus. Vēlāk Pirmā pasaules kara laikā visi līdz tam esošie briežu dārzi beidza pastāvēt un briežkopība no jauna neattīstījās, taču padomju laikā savvaļas populācijas uzlabošanai dzīvnieki tika mērķtiecīgi ievesti no Krievijas, Baltkrievijas un veidotas jaunas, uzlabotas vecās briežu populācijas.

Pēc neatkarības atgūšanas Latvijā apzināta briežu audzēšana notiek kopš 1994. gada, kad Mores un Līgatnes pagastā tika izveidoti pirmie briežu dārzi. Palielinoties briežaudzētāju skaitam, 2000. gada 8. martā tika nodibināta Biedrība „Savvaļas dzīvnieku audzētāju asociācija” (SDAA), kas arī šobrīd koordinē briežaudzēšanas nozari Latvijā. Pašreiz pilnīgi ierīkoti ir apmēram 50 savvaļas dzīvnieku dārzi, no tiem 15-20 dārzos paralēli staltbriežiem vai kā pamatsuga tiek turēti dambrieži. Kopējais dambriežu skaits ir apmēram 1500.

Ciltsdarbu programmas briežiem

Zemāk ir iespējams lejupielādēt visus nepieciešamos dokumentus, lai kļūtu par oficiālu ciltsdarbu saimniecību Latvijā. Ja ir kādi jautājumi vai neskaidrības droši rakstiet vai zvaniet.

Ciltsdarbu programmas

Dambriežiem

Ciltsdarba programma 2017-2027.

Staltbriežiem

Ciltsdarba programma 2017-2027.

Atestācija

Saimniecības atestācijas kritēriji, punkti

Staltbriežiem

Ciltsdarba programmas pielikums

Pieteikums

Pieteikums atestācijai